laureaci i finaliści OWiUR-u (rok) 

-       V miejsce - blok produkcja roślinna- eliminacje okręgowe,

-      III miejsce - blok agrobiznesu-eliminacje okręgowe,

   - V miejsce - blok mechanizacja rolnictwa – eliminacje okręgowe.

·         2016 r. - Konkurs Orki” IX 2016 I miejsce i II miejsce,

·         2016 r. - Finał Wojewódzkiego  Konkurs BHP pracy w rolnictwie III miejsce,

·         2017 r. - II Okręgowy Konkurs „Praktyka  i bezpieczeństwo w rolnictwie”  - I miejsce a w  2016 - I, II  miejsce,

·         2017 r. - I Miejsce Finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju motoryzacyjnego,

        2018 r. - I miejsce - Orzeł Biały Nasza duma – eliminacje okręgowe.                               

Robi Rajh Open                                                           red.  W. Bieniek

    Po dwóch latach przerwy, uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu w dniach 14-15.02.2015, ponownie wystąpili w międzynarodowym turnieju ju-jitsu Robi Rajh Open, który tradycyjnie rozgrywany był w Mariborze na Słowenii. Z powodu plagi kontuzji w zawodach uczestniczyło tylko trzech zawodników. Najlepiej z nich zaprezentował się Krystian Lelątko, który pomimo bardzo trudnej grupy dotarł do finału, w którym co prawda przegrał, ale srebrny medal to wielkie osiągnięcie i ogromny sukces, który nie byłby możliwy, gdyby nie ciężka praca i poświęcenie. Nieco słabiej, ale również bardzo dobrze spisał się Krystian Kania, który zajął 5 miejsce, a do medalu zabrakło bardzo niewiele. Na miarę swoich aktualnych możliwości wypadł Kacper Barczyk, który uplasował się na siódmej pozycji, przy czym należy zaznaczyć, że w zawodach uczestniczył z utrzymującym się od kilku dni przeziębieniem. Ogrom pracy w przygotowanie zawodników włożył trener Ryszard Matuszczyk, który od kilku lat prowadzi zajęcia ju-jitsu w żarnowieckiej placówce.

Sukces naszych uczniów w Pucharze Polski Ju-jitsu             red.  W. Bieniek

      Ostatni dzień stycznia dla niektórych oznaczał początek ferii, ale nie dla naszych zawodników w ju-jitsu. Dla nich to początek ostatniej fazy przygotowań do mającego się odbyć w ostatni weekend ferii w Mariborze na Słowenii turnieju Robi Rajh Open. 31 stycznia kadra ZSRCKU wzięła udział w Pucharze Polski i jednocześnie OTK, który odbył się w Mysłowicach. Uczniowie żarnowieckiej placówki tradycyjnie z zawodów wrócili z medalami. Najlepiej spisała się Oliwia Rytkowska,która wystartowała w dwóch kategoriach wagowych i zdobyła złoto, srebro oraz brąz. Pozostali zawodnicy wywalczyli odpowiednio: Krystian Lelątko - srebro, a Kacper Barczyk i Krystian Kania zdobyli brązowe medale.

Puchar Polski w Ju-jitsu                                                 red. W. Bieniek

    29-go listopada w Olkuszu odbył się Puchar Polski Młodzieżowców i Juniorów w Ju-jitsu. Zawodnicy ZSRCKU z Żarnowca po raz pierwszy wystartowali w nim z logo: InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group. Uczennice ZSRCKU w Żarnowcu tradycyjnie zaprezentowały się bardzo dobrze: Ilona Nowak i Oliwia Rytkowska 1 Miejsce Duo System, Oliwia Rytkowska 1 Miejsce Fighting 55 kg, Oliwia Rytkowska 2 Miejsce Ne waza 55 kg, Ilona Nowak 2 Miejsce Ne Waza 62 kg Junior, Oliwia Rytkowska 3 Miejsce Fighting 62 kg. W zawodach uczestniczyli jeszcze: Krystian Lelątko, Tomasz Halaba i Krystian Kania, którzy tym razem wrócili bez medali.

Mistrzostwa Europy IMAF                                               red. W. Bieniek

    18 i 19 października w miejscowości Nowe w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy IMAF w Sztukach Walki. W zawodach mogli wziąć udział zawodnicy, którzy podczas rozgrywanych w Olkuszu Mistrzostw Polski wywalczyli kwalifikacje. Wśród kadrowiczów znaleźli się więc: Oliwia Rytkowska z Iloną Nowak, Krystian Lelątko, Krystian Kania i Kacper Barczyk oraz trenerzy a jednocześnie zawodnicy KSW  ARASHI:  Ryszard Matuszczyk, Damian Paszewski i Piotr Kobyłka.
    Udział naszej kadry w zawodach tej rangi, okazał się bardzo owocny. Zawodniczki ZSRCKU, członkinie KSW ARASHI, Oliwia Rytkowska i Ilona Nowak nie miały sobie równych w kata ju- jitsu i wywalczyły złote medale. Srebrne krążki w tej samej dyscyplinie zdobyli Ryszard Matuszczyk i Damian Paszewski.  W ju-jitsu kumite, w swoich kategoriach wagowych medale wywalczyli: Piotr Kobylka – srebrny i Krystian Lelątko - brązowy.

Żarnowiec TRZECI w Polsce                                             red. R. Florek

  XVIII FINAŁ  OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY. W dniach 13-14 czerwca w Tarnowie Podgórnym i na Torze "Poznań" odbył się  Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W finale tym udział brało 16 szkół – zwycięzców eliminacji wojewódzkich. Województwo śląskie reprezentowała drużyna z ZSRCKU w Żarnowcu w składzie Bartłomiej Pustułka, Tomasz Siejka i Sylwester Grabowski. Przed rozpoczęciem turniejowych zmagań, w pierwszym dniu rywalizacji uczestnicy turnieju mieli okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem  Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA AUTOLAB w Poznaniu. Następnie po kolacji rozpoczęła się konkurencja – sprawdzian ze znajomości przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji. W drugim dniu turnieju , uczestnicy przenieśli się na  Tor „ Poznań” gdzie odbyły się pozostałe konkurencje – udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazda samochodem z talerzem Stewarda, jazda sprawnościowa motorowerem i obsługa codzienna motocykla, motoroweru i samochodu. Zmagania były bardzo wyrównane, zadania – testy z przepisów oraz udzielanie pierwszej pomocy były bardzo trudne. Podczas jazdy sprawnościowej motorowerem i samochodem liczyła się każda sekunda ponieważ wszystkie drużyny prezentowały bardzo wysoki poziom przygotowania. Zawodnikom z Żarnowca najlepiej wypadła obsługa codzienna’ zdobyli 14 punktów na 15 możliwych. Po zakończeniu zmagań i podliczeniu punktów okazało się, że uczniowie ZSRCKU z Żarnowcu zajęli bardzo wysokie trzecie miejsce. Tym samym potwierdzili swoje bardzo wysokie umiejętności i udowodnili, że zwycięstwo w zmaganiach wojewódzkich nie było przypadkiem. Żarnowieccy uczniowie, których przygotowywali Panowie Jacek Kijowski i Robert Florek już po raz siódmy uczestniczyli w finałach krajowych.

Czwarte miejsce Andrzeja!                                              red. W. Bieniek

    W dniach 6 - 7 czerwca 2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej odbyły  się Eliminacje Centralne XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Organizatorem olimpiady na szczeblu centralnym był Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie przy współpracy ZSP w Nawojowej. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych skierowana jest do młodzieży szkół rolniczych. Konkursowe zmagania odbywają się w 9 blokach tematycznych takich jak: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, ogrodnictwo, mechanizacja rolnictwa, ochrona i inżynieria środowiska, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo oraz architektura krajobrazu. Podczas tej edycji olimpiady w eliminacjach centralnych wystąpiło prawie 250 uczestników z całego kraju. Szkoła z Żarnowca reprezentowana była przez jednego ucznia w bloku produkcji roślinnej. Uczniem tym był Andrzej Bem, którego przygotowywała Pani Alina Gomułka. Andrzej w bardzo silnie obsadzonej konkurencji zdobył wysokie czwarte miejsce. Do podium zabrakło zaledwie jednego punktu.

Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu                                           red. W. Bieniek

       W sobotę 7-go czerwca w Olkuszu odbyły się Mistrzostwa Polski Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki IMAF POLSKA. Na zwodach świetnie wypadli uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu – członkowie Klubu Sportów Walki ARASHI, których przygotowywał trener Ryszard Matuszczyk. Srebrne medale we fightingu zdobyli: Kacper Barczyk i Krystian Kania, brąz Krystian Lelątko. W duo systemie brąz zdobyły Ilona Nowak z Oliwią Rytkowską. Bardzo dobrze zaprezentowali się również trenerzy Ryszard Matuszczyk i Damian Paszewski, którzy ostatecznie zajęli 2 miejsce i zdobyli srebrne medale. Srebrny medal wywalczył również Piotr Kobyłka, który ćwiczy razem z zawodnikami  ZSRCKU.

Wojewódzki Finał Turnieju Motoryzcyjnego                        red. W. Bieniek

     Tradycyjnie tym razem 31 maja w ZSRCKU w Żarnowcu, odbył się Finał Wojewódzki 18-go Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Tym razem do zmagań przystąpiło 24-rech zawodników z ośmiu szkół województwa śląskiego, którzy byli najlepsi w swoich okręgach. Zawody, które składały się z takich konkurencji jak: test z historii motoryzacji, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługa motocykla, skutera i samochodu, a także jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem wygrali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu w składzie: Sylwester Grabowski, Tomasz Siejka, Bartłomiej Pustułka i Mateusz Dąbrowa, których przygotowywał Pan Jacek Kijowski. Drugie miejsce zajął ZSZ Wodzisław Śląski, trzeci byli  uczniowie z ZSOT w Lublińcu, czwarte miejsce zajął ZSS w Gliwicach, piąci byli uczniowie z ZSAO w Żywcu Moszczanicy, szóste miejsce przypadło w udziale z ZSP nr 1 w Mysłowicach, uczniowie z ZSSB w Częstochowie uplasowali się na miejscu siódmym a ósme miejsce zajęła drużyna z ZSCKR w Nakle Śląskim. Wszyscy uczestnicy zmagań zostali nagrodzeni cennymi nagrodami. 
    Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Żarnowcu uświetniła ekipa Automobilklubu SILESIA. Pokaz jazdy rajdowej,przejażdżki na prawym fotelu "co-drive" oraz bączki i drifting. Do Waszej dyspozycji były 400-konny Lancer Evo 9, ponad 200-konna Toyota GT-86 oraz A-grupowe ok.100-konne Seicento.

7 złotych i 2 srebrne medale klubu "Arashi"                     red. R. Matuszczyk

    Bardzo dużym sukcesem zakończył się start zawodników Klubu Sportów Walki "ARASHI" w Ogólnopolskiej Lidze Dzieci i Młodzieży Ju Jitsu w  Olkusz.  Na zawodach startowało 120 zawodników z kilkunastu klubów z Polski. Nasz Klub reprezentowało 9 zawodników trenujących w Szkole Podstwowej nr. 4 w Zawierciu oraz Zespole Szkół R.C.K.U.  w Żarnowcu pod okiem Trenera Ryszarda Matuszczyka. Zawodnicy w bardzo widowiskowy sposób uporali się ze swoimi przeciwnikami i zdobyli pierwsze miejsca a tylko dwoje naszych adeptów nie stanęło na najwyższym stopniu podium. Należy nadmienić, iż w zawodach bardzo dobrze wypadli uczniowie Zespołu Szkół R.C.K.U.  w Żarnowcu którzy wystartowali w kategorii młozieżowców, Kacper Barczyk 1 miejsce, Krystian Kania 1 miejsce, Krystian Lelątko 2 miejsce. Zawodników tych będziemy mogli dopingować 7 czerwca w Mistrzostwach Polski w Olkuszu. Będzie to dla nich bardzo duży sprawdzian gdyż są to dla nich pierwsze zawody o tak dużej randze, które jednocześnie są eliminacjami do mistrzostw Europy, które odbędą sie 18-19 października 2014 w miejscowości Nowe.  Nasi zawodnicy uplasowali się na następujących miejscach: Kacper Barczyk 1 miejsce, Krystian Kania 1 miejsce, Wiktor Orman 1 miejsce, Filip Staszek 1 miejsce, Mateusz Muchowicz 1 miejsce, Mateusz Skowronek 1 miejsce, Aleksander Labocha 1 miejsce, Krystian Lelątko 2 miejsce, Wiktor Fidyk 2 miejsce. 

Eliminacje Turnieju Motoryzacyjnego                                  red. Z. Midro

    W dniu 29 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Mysłowicach odbyły się rejonowe eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Turniej rozegrano w następujących konkurencjach:
1. Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego,
2. Udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej,
3. Jazda sprawnościowa samochodem - Ford Fiesta,
4. Jazda sprawnościowa pojazdem o pojemności do 50 cm3 – motorowerem,                             
5. Rozpoznanie i opis części samochodowych.
    W turnieju wzięło udział 6 drużyn: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Sosnowiec, II Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Jaworzno, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w  Żarnowcu, Zespół Szkół Samochodowych Zawiercie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Mysłowice.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Sylwester Grabowski, Tomasz Siejka, Bartłomiej Pustułka, Mateusz Dąbrowa. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Mysłowice, natomiast uczniowie z  naszej szkoły zajęli drugie miejsce. Gratulujemy. Obie drużyny zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 31 maja w naszej szkole. 

VI Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezp. Pracy w Rolnictwie     red. Z. Midro

    W dniu 24 kwietnia 2014r. odbył się finał VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie na wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Konkurs ma na celu: popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych, kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Do finału zakwalifikowało się ok. 150 osób z całej Polski. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy II TMR Beniamin Piernikarski, który zajął bardzo dobre 18 miejsce. GRATULUJEMY!!!

Srebrne muszkiety                                                          red. E. Stojek

    14 maja 2014 roku na strzelnicy sportowej w Jaworznie odbyły się zawody "Srebrne Muszkiety". Uczestnicy strzelali z karabinka sportowego kbks z pozycji leżącej z odległości 50m. Każdy zawodnik oddał po 25 strzałów do trzech tarcz. ZSRCKU z Żarnowca wystąpił w kategorii dziewcząt i chłopców.  Dziewczęta reprezentowały Paulina Łukasiewicz, Klaudia Sęk i Oliwia Rytkowska. Najwięcej  punktów ustrzeliła Paulina Łukasiewicz, II miejsce zajęła Klaudia Sęk, trzecie Oliwia Rytkowska. W klasyfikacji ogólnej dziewczęta zajęły IV miejsce.
    Drużyna chłopców w składzie Marcin Chat, Tomasz Halaba oraz Artur Oracz również zajęła IV miejsce w klasyfikacji ogólnej. Najlepszym strzelcem okazał się Tomasz Halaba, następnie Marcin Chat i Artur Oracz. 

XXXVIII Okręgowe Eliminacje OWiUR                                red. W. Bieniek

    W dniach 11-12 kwietnia 2014  r. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu po raz drugi miał zaszczyt przeprowadzić, tym razem XXXVIII Okręgowe Eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.  Do zmagań przystąpiło prawie 180 uczestników w dziewięciu blokach tematycznych z 6 województw południowej i centralnej Polski. Zawodnicy zmagali się w następujących konkurencjach: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz architektura krajobrazu. W kategorii produkcji roślinnej bezkonkurencyjny okazał się uczeń ZSRCKU w Żarnowcu Andrzej Bem z trzeciej klasy technikum rolniczego. Pozostali żarnowieccy uczniowie sklasyfikowani zostali również wysoko, co zaowocowało uzyskaniem Pucharu Dziekana Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego UR w Krakowie Dla Najlepszej Szkoły, Lidera Kształcenia w Zakresie Produkcji Roślinnej i Agrobiznesu.
    W tych dniach gościliśmy w naszej szkole: Przewodniczącego okręgowej komisji OWiUR okręgu krakowskiego Pana Profesora Andrzeja Lepiarczyka, Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich Pana Profesora Sylwestra Tabora, Honorowego przewodniczącego Komitetu Okręgowego OWiUR Pana Profesora Juliana Kamińskiego, Przewodniczącego JURY OWiUR Pana Profesora Norberta Marksa, Członków Komitetu Głównego Panów: dr. Józefa Kobyłeckiego i dr. Inż. Tomasza Skrzyczyńskiego. Pozostałych pracowników UR im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz członków Komitetu Okręgowego OWiUR, a także tych, od których wiele w naszym regionalnym, wojewódzkim oraz polskim rolnictwie zależy: Wicemarszałka województwa śląskiego Pana Stanisława Dąbrowę, Wicedyrektora Wydziału Terenów Wiejskich UM w Katowicach Pana Artura Janosika, Starostę powiatu zawierciańskiego Pana Rafała Krupę, Wicestarostę powiatu zawierciańskiego Pana Cezarego Barczyka, Radnego powiatowego Pana Krzysztofa Wronę, Wójta gminy Żarnowiec Pana Eugeniusza Kapuśniaka. Gośćmi byli również przedstawiciele  organizacji wspomagających rolnictwo: Wicedyrektor ŚODR CZĘSTOCHOWA Pani Jadwiga Bugaj, Kierownik ODR w Zawierciu Eugeniusz Kieruzel, Dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego Katowice Pana Tomasz Żabińskiego, Pana Zbigniew Łopatecki  i Kierownik  KRUS  w Katowicach, a także sponsorzy: Śląska Izba Rolnicza, Państwo Malinowscy AGRO WIT Jelcza, Pan Marian Pasoń ROLMA Wola Wiśniowa, Dominik Żmuda – SAMASZ, Przedstawiciele BGŻ o/Zawiercie: Michał Kołton i Piotr Sobieraj. Serdecznie podziękowania także dla: Bank Spółdzielczy w Wolbromiu, Świętokrzyskie KO, Małopolskie KO, ARiMR, HBT Kroczyce, ZETOR POLSKA, Firma Mandam. To przedsięwzięcie było znakomitą formą promocji nie tylko szkolnictwa rolniczego, ale również gminy, powiatu , województwa oraz wszystkich instytucji działających na naszym terenie.

Turniej Ju-jitsu                                                             red. W. Bieniek

    16- stego marca w hali OSiR w Zawierciu odbył się Turniej Ju-jitsu Dzieci i Młodzieży, którego współorganizatorem był ZSRCKU w Żarnowcu. 
    W zawodach udział wzięło ponad stu uczestników ze Śląska i Małopolski. W zmaganiach uczestniczyli również nasi uczniowie: Oliwia Rytkowska, Ilona Nowak, Kacper Barczyk, Krystian Kania, Tomasz Halaba i Krystian Lelątko, którzy ukończyli zmagania na medalowych pozycjach. Następny turniej już wkrótce, tym razem w naszej szkole.

Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach                                  red. M. Syguła

    13 marca 2014 roku w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się II etap VI Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Pierwszy etap konkursu polegał na napisaniu pracy pisemnej na jeden z 4 tematów zaproponowanych przez organizatora. W ramach konkursu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego nadesłali około 206 prac pisemnych. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 99 osób. Jedną z nich była nasza uczennica Małgorzata Syguła z klasy III Ta/zk. II etap konkursu składał się z części pisemnej, w której wzięło udział 95 osób oraz ustnej, do której zakwalifikowało się 25 uczestników. Część pisemna polegała na rozwiązaniu zamkniętego testu wielokrotnego wyboru, który trwał 30 minut i składał się z 20 pytań.  Każdemu opiekunowi za pracę i przygotowanie ucznia do konkursu zostały wręczone podziękowanie i upominek. Uczestnicy, którzy niestety nie zakwalifikowali się do III etapu, również zostali hojnie nagrodzeni. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będzie większe zainteresowanie konkursem. Bo jak powiedział Beniamin Franklin: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.'' 

Bieg niepodległości                                                       red. W. Bieniek

    Tradycyjnie już 11 listopada, tym razem w Łazach,  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegu Niepodległości, zawodach zorganizowanych przez zawierciański region Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, w których wzięło udział 122 uczestników. Nasi zawodnicy: Małgorzata Syguła, Monika Żelazna, Marcin Paciej i Mariusz Kuczera, który w kategorii wiekowej do 18 lat zajął pierwsze miejsce – zaprezentowali się bardzo dobrze. Wspólnie z naszymi zawodnikami wystartowały również córki żarnowieckich profesorów: Nina Stojek i Weronika Florek, które pokazały, że o tężyznę fizyczną trzeba dbać już od najmłodszych lat!!! Do zawodów zawodników przygotowywała Pani Ewa Stojek. Gratulacje dla wszystkich za udział i bardzo dobry występ.

Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu                                           red.. W.Bieniek

       W sobotę 22 czerwca w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu Seniorów i Seniorek JJIF Fighting, Duo – System i Ne – waza. W turnieju tej rangi wystartowało ponad 100 zawodników i zawodniczek z polskich klubów, między innymi ze Szczytna, Warszawy, Wrocławia, Bielska Białej, Wisły, Gorzowa Wielkopolskiego. W turnieju uczestniczyli medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Na zawodach tej rangi nie mogło zabraknąć zawodników ARASHI ćwiczących w naszej szkole, spośród których w swoich kategoriach najlepiej zaprezentowali się: trener Ryszard Matuszczyk, który zdobył złoto i srebro, drugi trener Damian Paszewski zdobywca srebrnego medalu oraz nasza uczennica Anna Bochenkiewicz, która stanęła na najwyższym stopniu podium i zdobyła medal złoty.

XVII Finał Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego           red.. W. Bieniek

    W sobotę 25 maja 2013 roku w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbył się XVII Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W zawodach swoich przedstawicieli miały szkoły z Wodzisławia Śląskiego, Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Mysłowic, Częstochowy, Żywca, Lublińca i Żarnowca, ogółem 24 zawodników z ośmiu szkół województwa śląskiego. Zawodnicy podczas zmagań musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także musieli wykryć usterki zlokalizowane w skuterze, motocyklu i samochodzie osobowym. Istotnym elementem konkursu była jazda sprawnościowo-szybkościowa skuterem i samochodem.
    Po wielogodzinnych zmaganiach i zaciętej rywalizacji turniej zakończył się zwycięstwem drużyny ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Paweł Śrubarczyk, Mariusz Kruszec i oraz Sylwester Grabowski. Naszych uczniów przygotowywał Pan Jacek Kijowski. Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z ZSAO z Żywca Moszczenicy, a trzecie miejsce zajęła ekipa z ZSZ z Wodzisławia Śląskiego.
    Po zakończonych zmaganiach uczestnicy turnieju wraz z zaproszonymi gośćmi mogli zobaczyć pokaz jazdy kierowcy rajdowego Przemysława Kołodzieja, a także obejrzeć program artystyczny dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr. 2 w Czeladzi

European Schools GALA 2013 - Montecatini Terme             red.. W. Bieniek

    Ogromnym sukcesem zakończył się wyjazd młodzieży naszej szkoły do Włoch. Po kilku miesiącach przygotowań reprezentanci naszej szkoły, wraz z opiekunami wyjechali do Włoch na Europejską Galę Szkół, promującą zdrowy tryb życia. Po 20 godzinach podróży z Żarnowca do Montecatini Terme zawodnicy zameldowali się na miejscu, ale zanim się to stało trzeba było pokonać prawie 1400 kilometrów przemierzając drogi Polski, Czech, Austrii i Włoch. Tak długa i wyczerpująca podróż miała też swój urok, zwłaszcza przejazd przez malownicze Alpy. Jednak nie to było dla nas najważniejsze, bo kluczowym punktem imprezy były rozegrane 2-go maja zawody sportowe: turniej siatkówki i piłki nożnej. Po tak uciążliwej podróży – na miejsce dotarliśmy nad ranem - raczej nikt nie stawiał na naszych zawodników, a i oni byli zmęczeni i troszkę rozbici.
    Przed rozpoczęciem samego turnieju odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Gali. Po zaprezentowaniu szkół pierwsi swoje zmagania rozpoczęli siatkarze, którzy w swym pierwszym spotkaniu bez większych problemów pokonali Włochów.  Po tym spotkaniu i jeszcze kilku zwycięstwach, między innymi z inna szkołą z polski nasi zawodnicy trafili do półfinału, gdzie ich przeciwnikami był zespół z Malty. Półfinał był bardzo zacięty, ale i zwycięski dla biało-czerwonych: GRAMY O ZŁOTO!!!. Mecz finałowy był trudny, ale obiektywnie trzeba przyznać, że nasz przeciwnik, Bułgaria był lepszy i to właśnie Bułgarzy zdobyli złote medale: ŻARNOWIEC WICEMISTRZEM GALI 2013 w piłce siatkowej!!!
    Po siatkarzach zmagania rozpoczęli futboliści, którzy w pierwszym spotkaniu również pokonali drużynę włoską, a po następnych dwóch zwycięstwach bez problemu trafili do półfinału, gdzie ich przeciwnikami była inna drużyna z Italii - zresztą w półfinałach znalazły się trzy szkoły włoskie i my!  Mecz o wielki finał był bardzo zacięty. Długo utrzymywał się wynik remisowy i dopiero w ostatniej minucie spotkania, sędzia w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach przyznał rzut karny naszym przeciwnikom, którzy wykorzystali szansę i zamienili go na bramkę, a my mieliśmy już za mało czasu na odrobienie strat. Po tym spotkaniu miny były nie tęgie, ale trzeba się było szybko otrząsnąć z porażki. Mecz o miejsce trzecie był bardzo emocjonujący, ale toczył się pod dyktando naszych zawodników, którzy wygrali z Włochami 3: 2: ŻARNOWIEC TRZECIĄ DRUŻYNĄ GALI W PIŁCE NOŻNEJ!!!
    Po turnieju wszyscy, zmęczeni, ale szczęśliwi udali się do hotelu na zasłużony odpoczynk.
    W piątek po śniadaniu wszyscy udali się do teatru na ceremonię wręczenia medali dla zwycięzców turnieju. Po tej uroczystości wszyscy uczestnicy Gali przedstawili multimedialne prezentacje swoich szkół i zdrowego tryby życia w odniesieniu do swoich krajów i regionów. Na zakończenie każda szkoła dostała certyfikat uczestnictwa i … w drogę, przed nami 1400 kilometrów.
    W wyprawie do Włoch uczestniczyli zawodnicy: Kacper Kowalczyk, Bartek Tabor, Piotrek Szlęk, Piotrek Gabała, Mateusz Wierzbicki, Damian Sobieraj, Piotrek Żebrak, Mateusz Partyka, Karol Kapuśniak i Damian Kura oraz koordynator a zarazem pomysłodawca i organizator wyjazdu Robert Florek a także kierownik wycieczki Jacek Kijowski i dyrektor szkoły Wojciech Bieniek.

Małopolska Liga Ju-jitsu                                                 red. W. Bieniek

    10 lutego 2013 w Bukownie miała miejsce kolejna odsłona Małopolskiej Ligi Ju-jitsu i poraz kolejny w zawodach uczestniczyli nasi uczniowie. Tym razem specjalnymi gośćmi turnieju- w którym uczestniczyło prawie stu zawodników i zawodniczek- byli uczniowie 2 klasy: Kinga Stojek, Małgorzata Syguła i Tomasz Ligenza, którzy w swoich kategoriach zajęli odpowiednio: drugie, trzecie i trzecie miejsce. 

Bezpieczna praca w rolnictwie                                          red. W. Bieniek

     30 listopada 2012 roku nasi uczniowie Andrzej Bem i Michał Stojek uczestniczyli w trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu dla uczniów szkół o profilu rolniczym: „Bezpieczna praca w rolnictwie”. W tym roku w turnieju udział wzięło 14 uczniów z siedmiu szkół o tymże profilu.
    Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze: drugie miejsce zajął Andrzej, a trzeci był Michał, co drużynowo dało również drugą lokatę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bardzo cenne nagrody ufundowane przez: KRUS, ARiMR, ARR, BGŻ, ODR oraz PIP.
   Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunowi Panu Jackowi Kijowskiemu!

Bieg niepodległości                                                       red. W. Bieniek

    W dniu Święta Narodowego 11 listopada 2012 r., już po raz piąty Region IPA Zawiercie wraz z Urzędem Miasta Zawiercia zorganizował "Bieg Niepodległości". Tegoroczny bieg to ponad 100 uczestników. Biegali dorośli, dzieci, młodzież, razem całe rodziny, a wśród uczestników biegu nie mogło zabraknąć również ucznióww naszej szkoły. Najlepiej zaprezentowała się Anna Łysek, która w biegu głównym wśród kobiet była najlepsza, natomiast Małgorzata Syguła zajęła drugie miejsce. Wśród Panów najlepiej spisali się Paweł Łysek i Piotr Kobyłka, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce. Uczniowie naszej szkoły pomagali również w zabezpieczeniu trasy tegorocznego biegu.

XVI Wojewódzki Konkurs Orki                                         red. J. Kijowski

    10.10.2012 w Nakle Śląskim odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Orki w którym brało udział 8 szkół rolniczych z województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentował Andrzej Bem z II klasy Technkum Rolniczego. Opiekunem był p. Mirosław Wawer. Każdy z uczestników losował działkę na której miał wykonać orkę i rozorywkę. Poszczególne komisje sędziowskie oceniły prostolinijność, głębokość oraz wygląd ogólny zaoranych poletek. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością precyzyjnego ustawienia pługa oraz "dobrym okiem" czyli prostoliniowośią jazdy. Andrzej Bem w tych zadaniach zajął II miejsce. Wszyscy uczestnicy zostali nagroczeni cennymi nagrodami oraz delektowali się śląskimkrupniokiem i bigosem przygotowanym przez młodzież. 

VI Edycja konkursu "Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika"    red. J. Kijowski

    18 października 2012 r.w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział dziesięć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, Międzyświecia przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, obsługa kombajnu zbożowego.
I miejsce wywalczyła drużyna drużyna z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim, I - drużyna ZSRCKU z Żarnowca, III - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego.

Policyjne bieganie                                                         red. W. Bieniek

    W dniu 04.10.2012r. w Hutkach - Kankach odbyła się IX edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegach Przełajowych im. Grzegorza Załogi, w których aktywnie uczestniczyła młodzież ZSRCKU z Żarnowca. Zawodnicy zmagali się ze stromymi pagórkami, leśnymi ścieżkami, wodą i piachem. Drużyna z Żarnowca zajęła IV miejsce. Indywidualnie na podium znalazła się uczennica II klasy Zarządzania Kryzysowego- Małgorzata Syguła, zajmując III miejsce w kategorii dziewcząt. V miejsce zajęła Anna Łysek, IX Paulina Łukasiewicz, startowały również Anna Skutnik, Aleksandra Łęska. W kategorii chłopców najlepszy z ZSRCKU z Żarnowca był Paweł Łysek. Kolejne miejsca zajęli Artur Olesik, Jakub Radkowski, Marcin Chat, Michał Węglarz, Damian Majewski, Adrian Czech, Dawid Janus, Wojciech Witczyk, Daniel Zagała.

Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego

    W dniu 19.05.2012 r. odbył się w ZSRCKU w Żarnowcu po raz szósty XVI finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziewięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa samochodu, motocykla i motoroweru, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu. Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody.
    Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych z Wodzisławia Śląskiego. Nagrodę Komendanta Wojewódzkiego Policji za najlepszą znajomość przepisów otrzymała Sandra Piwko z VI Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. 

Zawody w Ju-jitsu Robi Rajh Open w Mariborze

    W tym roku po raz trzeci - po startach w roku 2010(2 miejsce) i 2011(3 miejsce), Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda mieli okazję do zaprezentowania się na międzynarodowych zawodach w ju-jitsu ROBI RAJH OPEN w Mariborze. Tym razem nasi uczniowie do Mariboru udali się w dniach od 01 do 04 marca z pierwszą reprezentacją kraju i wywalczyli srebrny medal. Był to ich ostatni występ na tych zawodach w czasie nauki w naszej szkole. Szkoda, że nie udało się wywalczyć złota…
   Chłopakom gratulujemy i życzymy następnych powołań do kadry i jeszcze wielu sukcesów!!!

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

    Dnia 16 lutego 2012 r. odbyła się w Częstochowie Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Finał Wojewódzki. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Tomasz Pluta - kl. IV TR, Damian Chuchro - kl. III TR i Michał Knap - kl. II TA pod opieką nauczycieli: Artura Ściańskiego i Sławomira Mazurka. Finał Krajowy tego konkursu odbywa się corocznie na Targach Rolniczych AGROTECH w Kielcach.

Olimpiada Promocji Zdroewgo Stylu Życia

   14 grudnia 2011 r. już po raz dwudziesty odbyła się Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia, którą zorganizował Polski Czerwony Krzyż.
   Naszą szkołę reprezentował Marcin Pasek, który w kategorii szkół ponadgimnazjalnych okazał się najlepszy.
   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia na kolejnym etapie (okręgowy).

Gwiazdkowy Turniej w Ju-jitsu o Puchar Miasta i Gminy Bukowno

    18 grudnia w Bukownie odbył się Gwiazdkowy Turniej w Ju-jitsu o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Bukowno. W zawodach uczestniczyło ponad 70 zawodniczek i zawodników z 8 klubów. Tym razem nasza szkoła reprezentowana była przez 5-ciu uczestników. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła uczennica klasy 2 Tz Anna Bochenkiewicz. Drugie miejsca zajęli: Anna Łysek z klasy 1 Tz, Piotr Żebrak z klasy 2 Tzl oraz Paweł Łysek z klasy 3 Tz. Trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 1 Tz Kinga Stojek. Zawodnikom gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy.

II Wojewódzki Konkurs "Bezpieczna Praca w Rolnictwie"

    Dnia 25.11.2011r. o godz. 10.00 odbył się w Placówce Terenowej KRUS w Katowicach Finał II Wojewódzkiego Konkursu dla Młodzieży "BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE". Naszą szkołę reprezentowali: Michał Knap - uczeń klasy II TR i Marcin Talik - uczeń klasy IV TR. Grupa naszej młodzieży zajęła drugie miejsce drużynowo. Gratulujemy! Opiekunami drużyny byli: Jacek Kijowski i Sławomir Mazurek.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów

    5 października w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów regionu. Stypendium z naszej szkoły otrzymał po raz drugi Mariusz Gorgoń, uczeń klasy IV TaZK . Wyróżnieni otrzymali stypendia i gratulacje od Śląskiego Kuratora Oświaty oraz władz powiatu zawierciańskiego. Wszystkich uhonorowanych było 78. Uroczystość delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu uświetniła część artystyczna. Obecnych muzycznym talentem zachwycili Weronika Stawiarska z 15 gimnazjum w Sosnowcu, Dawid Podsiadło z I L.O. w Dąbrowie Górniczej, związany z Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej i także wywodzący się z dąbrowskiej placówki Piotr Zajdek.

Mistrzostwa Świata w Ju-jitsu

    11 listopada od tego roku uczniom ZSRCKU w Żarnowcu kojarzył się będzie nie tylko ze Świętem Odzyskania Niepodległości ale także z pierwszym, historycznym udziałem naszych zawodników w Mistrzostwach Świata w Ju-Jitsu, które w tym roku odbyły się w Belgii w Gent. W mistrzowskim turnieju uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki z 24 państw w tym nasza najlepsza para duo systemu: Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda wraz z trenerem Ryszardem Matuszczykiem i managerem sekcji Wojciechem Bieńkiem. W Gent nasi zawodnicy spisywali się bardzo dobrze i zajęli wysokie 5 miejsce ulegając w walce o brąz parze hiszpańskiej, o której należy obiektywnie powiedzieć, że w tym turnieju była lepsza.
    Udział uczniów ZSRCKU w Mistrzostwach Świata to wielkie wyróżnienie nie tylko dla nich ale także dla szkoły i powiatu zawierciańskiego oraz zachęta dla innych zawodników i przykład na to, że jeśli w jednym miejscu spotka się kilka osób które mają jeden cel i poparcie otoczenia to można zdziałać bardzo wiele.
    W zorganizowaniu wyjazdu pomogli nam: Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Urząd Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu, Ochotnicza Straż Pożarna w Pilicy, Dyrekcja ZSRCKU w Żarnowcu oraz Pan Włodzimierz Dziubałtowski „Ogro-Car” z Ogrodzieńca. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Młodzieżowy Puchar Polski w Ju-jitsu

    Tym razem małopolski Olkusz był gospodarzem Młodzieżowego Pucharu Polski w Ju-Jitsu. W turnieju, który był ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata w Gent w Belgi wystartowała czołówka naszych zawodników. Jak zwykle uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu nie zawiedli i tradycyjnie wrócili z medalami. Złote medale zdobyli: Anna Bochenkiewicz, Izabela Kwartnik, Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń. Piotr Kobyłka zdobył srebro a Monika Łęska brąz. W zawodach uczestniczyli jeszcze Wojciech Goncerz i Robert Gajecki, którzy uplasowali się w swoich kategoriach na czwartych miejscach

V edycja konkursu Jazda sprawnościowa i bezp. obsługa ciągnika

    20 października 2011 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział dziesięć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, Żywca-Moszczanicy, Dobryszyc, Międzyświecia, Włoszczowej przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, agregatowanie ciągnika z płuigiem.
I miejsce wywalczyła drużyna drużyna z ZSRCKU w Żarnowcu, II - drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Ornontowic, III - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego.

Liga Ju-jitsu

    Po emocjach związanych z Mistrzostwami Polski, które odbyły się na naszym terenie – w Zawierciu, przyszedł czas na ciężką pracę. Oprócz treningów, które odbywają się na hali sportowej ZSRCKU w Żarnowcu w środy i piątki, nasi uczniowie po raz pierwszy startują w Lidze Ju-Jitsu, co jest odzwierciedleniem bardzo dobrych wyników na arenie krajowej i może stać się odskocznią do startów międzynarodowych. To właśnie pierwszego października w Katowicach zainaugurowała swój start VII Edycja Ligi Ju-Jitsu Fighting, Duo System i Ne Waza. W pierwszych ligowych zawodach w tym roku uczestniczyli: Anna Bochenkiewicz, która wspólnie z Anną Bieniek zdobyła złoty medal w swojej kategorii wiekowej w duo systemie. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się Piotr Gabała, który dodatkowo zdobył jeszcze złoty medal we fightingu.

Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu 

    Tym razem jako gospodarze nasi uczniowie uczestniczyli w Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów w Ju-Jitsu, które odbyły się 17 września 2011 roku w Zawierciu. W tym dniu do rywalizacji przystąpiło 270 zawodniczek i zawodników z 32 klubów z całej Polski. Dorobek medalowy naszych zawodników wygląda następująco:
   Izabela Kwartnik – srebrny medal duo mix senior,
   Anna Bochenkiewicz – srebrny medal duo mix junior,
   Michał Mikoda – złoty medal duo men senior,
   Mariusz Gorgon – złoty medal duo men i srebrny duo mix senior,
   Piotr Gabała – złoty medal duo mix i brązowy ne waza do 66 kg.
   Pozostali nasi zawodnicy – Monika Łęska, Dawid Janus i Paweł Łysek - stoczyli wiele wyczerpujących pojedynków lecz niestety musieli uznać wyższość przeciwników.
   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu 

    Tym razem z Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Ju-jitsu, które odbyły się w sobotę 25-06-2011 w Gorzowie Wielkopolskim, zawodnicy Klubu Sportów Walki ARASHI, a jednocześnie uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu, przywieźli trzy medale. W kategorii duo men srebrne krążki wywalczyli niezawodni Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń. Również ze srebrem przyjechała para duo mix Anna Bochenkiewicz – debiutantka na imprezie tej rangi – oraz Mariusz Gorgoń, którzy w walce o złoto ulegli przeciwnikom zaledwie o 0,5 punktu. Bardzo cieszy trzecie miejsce Piotra Gabały we fightingu w kategorii do 69 kilogramów, który w sposób popisowy uporał się z bardziej doświadczonymi przeciwnikami i większość swoich walk wygrał przed czasem. W zawodach wzięli jeszcze udział: Dawid Janus, Paweł Łysek i Piotr Kobyłka, którzy po bardzo pasjonujących pojedynkach musieli uznać wyższość swoich przeciwników.

Turniej kwalifikacyjny kadry w Ju-jitsu 

    Bardzo dużym sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły: Piotrka Gabały z klasy pierwszej ZK oraz Dawida Janusa z klasy drugiej ZK/L w rozgrywanym w Mysłowicach Turnieju Kwalifikacyjnym Kadry w Ju-Jitsu. Obaj Panowie wywalczyli po dwa złote medale w swoich kategoriach wagowych. Startowali zarówno we fightingu jak i w semi-kontakcie. Oprócz nich w Mysłowicach startowało jeszcze dwoje zawodników Klubu Sportów Walki ARASHI: Ola Grabowska(złoto) i Piotrek Kobyłka(srebro), którzy na co dzień ćwiczą z naszymi uczniami. Medale cieszą tym bardziej, że dotychczas prześladowało ich przeważnie czwarte miejsce, najgorsze dla sportowca. I jeszcze jedno, uczniowie z klasy trzeciej ZK, od których zaczęła się przygoda naszej szkoły z ju-jitsu mają godnych następców!!!

Finał Centralny XV Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego  

    W dniach 10 – 11 czerwca 2011 roku w Myślenicach odbył się Finał Centralny XV Jubileuszowego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W finale ogólnopolskim w Myślenicach wzięły udział drużyny szkół ponadgimnazjalnych, które zajęły I miejsca w eliminacjach wojewódzkich tj. 16 najlepszych trzyosobowych drużyn z całej Polski.
   Druzyna ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Magdalena Zielińska, Zbigniew Dziób, Tomasz Domagała zajęła drugie miejsce za gospodarzami turnieju Zespołem Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Trzecie miejsce zajęło Technikum nr 2 Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, czwarte: Zespół Szkół Technicznych w Poznaniu.
   Sędzią Głównym Turnieju był mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
   Gratulujemy naszym uczniom.

XV Wojewódzki Finał Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego  

    W dniu 21.05.2011 r. odbył się w ZSRCKU w Żarnowcu po raz piąty XV finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziesięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa samochodu, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu. Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody.
    Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Lublińcu, III miejsce – III Liceum w Jaworznie. 

Puchar Polski w Ju-jitsu, Jaworzno 2011  

    7 maja w Jaworznie odbył się turniej Ju-jitsu o Puchar Polski seniorów i juniorów: Jaworzno 2011. W imprezie tej rangi tradycyjnie nie mogło zabraknąć zawodników Klubu Sportów Walki ARASHI i również tradycyjnie jak z większości zawodów mogą poszczycić się dorobkiem medalowym i bardzo dobrymi, punktowanymi miejscami w rankingu turnieju. Pierwsze miejsce i złote medale zdobyli: nasz znakomity trener Ryszard Matuszczyk z Karoliną Nowak w duo mix. Ze srebrnymi medalami wróciła para na którą zawsze można liczyć: Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda w duo men – uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu. Bardzo niewiele zabrakło do medali Dawidowi Janusowi i Piotrkowi Gabale, obaj przegrali decydujące o 3 miejscu walki i uplasowali się tuż za podium. Bardzo dobre - piąte miejsce zajął Piotrek Kobyłka. W turnieju zabrakło kilku naszych czołowych zawodników odbywających zagraniczne praktyki: Moniki Łęskiej, Roberta Gajeckiego i kontuzjowanego Kamila Merty. Obecny był również kontuzjowany trener Damian Paszewski, a jak zwykle nad wszystkim czuwał kierownik ekipy Wojciech Bieniek.

Okręgowe Eliminacje XV Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego   

    Dnia 27.04.2011 r. w Mysłowicach odbyły się Okręgowe Eliminacje Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Brały w min udział szkoły samochodowe z Mysłowic, Jaworzna, Sosnowca, Zawiercia oraz uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Magdalena Zielińska, Zbigniew Dziób, Tomasz Domagała. Uczniowie uczestniczyli w takich konkurencjach jak: test o przepisach ruchu drogowego, rozpoznawanie części samochodowych, jazda sprawnościowa samochodem, jazda sprawnościowa motorowerem, praktyczne udzielenie pomocy przedlekarskiej. Tylko dwa pierwsze miejsca zakwalifikowały się do dalszych eliminacji wojewódzkich. Grupa z naszej szkoły (ZSRCKU w Żarnowcu) zajęła I miejsce, natomiast II zajęła szkoła samochodowa z Jaworzna, III szkoła samochodowa z Sosnowca, IV szkoła samochodowa z Zawiercia a V miejsce zajęła szkoła samochodowa z Mysłowic.
Gratulujemy naszym uczniom.

Puchar Europy w Ju-jitsu Hamburg Open   

    26 marca 2011 roku w Hamburgu odbył się kolejny turniej ju-jitsu rangi Pucharu Europy: „Hamburg Open”. W zawodach tej rangi ponownie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły na co dzień ćwiczący w klubie ARASHI. Biorąc pod uwagę występy naszych zawodników poza granicami kraju była to najmocniej obsadzona impreza, w której uczestniczyło 16 reprezentacji krajowych z Europy Zachodniej i Środkowej oraz drużyny klubowe w tym nasza.
    Naszą szkołę reprezentowali: Monika Łęska, Robert Gajecki, Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda z klasy III zk, Paweł Łysek z klasy II zk, Dawid Janus z klasy II zkl oraz Piotr Gabała uczeń klasy I zk. Uczniom towarzyszyli opiekunowie Ryszard Matuszczyk i Wojciech Bieniek.
    Tym razem nasi zawodnicy nie przywieźli medali a tuż za podium czyli na najbardziej nie lubianych przez sportowców czwartych miejscach uplasowali się: Monika Łęska oraz Mariusz Gorgoń wraz z Michałem Mikodą.
    Następne zawody tej rang: POLISH OPEN - odbędą się już 7 maja w Jaworznie.

Puchar Europy Ju-jitsu, Maribor 2011    

    W piątek 11-03-2011 po lekcjach uczniowie naszej szkoły: Monika Łęska, Robert Gajecki, Kamil Merta oraz Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda na co dzień ćwiczący w Klubie Sportów Walki ARASHI wyjechali do Mariboru na Słowenii, gdzie w dniu następnym miał się odbyć turniej ju-jitsu - zaliczany do rangi Pucharu Europy – ROBI RAJH OPEN.
    Po dobrych wynikach z roku poprzedniego, oczekiwania były wysokie, jednak skład ekipy z różnych powodów bardzo ograniczony. Nasi uczniowie po wielu bardzo efektownych pojedynkach uplasowali się na wysokich miejscach, a najlepszy wynik uzyskali Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń, zajmując trzecie miejsce i zdobywając brązowy medal. Na tym turnieju po raz pierwszy oprócz reprezentowania szkoły i klubu reprezentowaliśmy również Region IPA Zawiercie, Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji.
    Wyjazd nie doszedł by do skutku gdyby nie determinacja i ogromne zaangażowanie trenera Ryszarda Matuszczyka i kierownika ekipy Wojciecha Bieńka.

Konkurs fotograficzny "Las w moim obiektywie"    

    14 grudnia w Olkuszu spotkali się zwycięzcy VI edycji organizowanego przez Nadleśnictwo Olkusz oraz Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody, Konkursu Fotograficznego „Las w moim obiektywie”. Konkurs w tym roku odbył się pod hasłem „Życie lasu”, a uczestniczyło w nim 110 uczniów z 18 szkół w tym nasz uczeń z 1 klasy Zarządzania Kryzysowego Tomasz Łapaj, którego dwa zdjęcia w kategorii szkół średnich spotkały się z uznaniem jurorów i zajęły odpowiednio: - Pączek wśród liści – 1 miejsce, - Poranna poświata – wyróżnienie. 

Eliminacje kadry Polski juniorów w Ju-jitsu    

    11 grudnia w Sosnowcu odbyły się eliminacje Kadry Polski Juniorów w Ju-jitsu. W zawodach po raz pierwszy wspólnie z opiekunem Wojciechem Bieńkiem, uczestniczyli zawodnicy klubu ARASHI - uczniowie naszej szkoły, którzy ju-jitsu ćwiczą dopiero od września. Po raz kolejny udowodniono, że w tej szkole, treningi prowadzone przez Ryszarda Matuszczyka stoją na bardzo wysokim poziomie.
    W zawodach najlepiej spisali się Piotr Gabała, który w finale przegrał zaledwie jednym punktem, ocierając się o kadrę i Jarosław Błaszczyk. Obaj zdobyli srebrne medale. Oprócz nich w turnieju uczestniczyli również: Piotr Żebrak, Damian Sobieraj i Jan Browacki, którzy pokazali się z jak najlepszej strony, a swoje walki przegrali minimalnie.

Puchar Polski seniorów w Ju-jitsu    

    Dużym sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w Pucharze Polski Seniorów w Ju-Jitsu, który odbył się 24.10.2010 w Jaworznie. Nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej zajęli 2 miejsce. Sukces jest tym większy, że nasi uczniowie są młodzieżowcami, a mimo to w bardzo dobry sposób zaprezentowali się w walkach ze starszymi od siebie rywalami. Bardzo dobrze wypadł Kamil Merta zdobywając pierwsze miejsce w kategorii -77 kg. W kategorii tej wystąpił również Robert Gajecki który uplasował się na 5 pozycji. Monika Łęska zajęła 1 miejsce w kategorii +70 kg. Izabela Kwartnik wspólnie z Karoliną Nowak(trenerka) zajęły 1 miejsce w kategorii DUO KOBIET.. Michał Mikoda wraz z Mariuszem Gorgoń zajęli 2 miejsce w DUO MEN przegrywając jedynie z zawodnikami Kadry Polski. W kategorii DUO MIX Izabela Kwartnik wraz z Mariuszem Gorgoń zajęli 3 miejsce.

VI edycja konkursu "Jazdy sprawnościowej i bezp. obsługi ciągnika"   

    22 października 2010 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział sześć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, spinanie hedera z kombajnem Bizon 056.
    I miejsce wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Rolniczych im. W.Witosa z Książa wielkiego, II - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego, III - po dogrywce drużyna z ZSRCKU w Żarnowcu.
    Indywidualnie I miejsce w części teoretycznej - Krzysztof Anioł z ZSCKR w Sichowie Dużym, I miejsce w części praktycznej (kombajn zbożowy) - Tomasz Pluta z ZSRCKU w Żarnowcu, I miejsce w części praktycznej (ciągnik) - Błażej Duda z ZSCKR w Nakle śląskim.

Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w Ju-jitsu, Gorzów 2010          

    W minioną niedzielę 12-09-2010 w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w Ju-jitsu Gorzów 2010. W zawodach tej rangi po raz kolejny wystartowali uczniowie naszej szkoły, i znów zdobyli medale:
Iza Kwartnik i Monika Bendkowska – srebrny w duo kobiet
Iza Kwartnik i Mariusz Gorgoń – srebrny w duo mix
Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda – brązowy w duo mężczyzn
Monika Łęska – brązowy kategori + 70 kg.
Walkę o brązowy medal po bardzo pasjonującym pojedynku przegrał Robert Gajecki.
    W zawodach uczestniczyli także: Kamil Merta, Daniel Więcławski, Marcin Strózik i Dawid Janus.
Podczas wyprawy do Gorzowa zawodnikom towarzyszyli: trener Ryszard Matuszczyk i kierownik drużyny Wojciech Bieniek.

Otwarte Mistrzostwa Śląska w Ju-jitsu          

    15 maja 2010 w Rybniku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Śląska w ju-jitsu fighting i brazylijskim. W turnieju uczestniczyło ponad 150 zawodniczek i zawodników a w tym uczniowie naszej szkoły ćwiczący w klubie ARASHI pod okiem trenerów, reprezentantów Polski: Ryszarda Matuszczyka i Damiana Paszowskiego. Młodzież tradycyjnie jak z większości zawodów wróciła stamtąd z medalami i wysokimi miejscami w klasyfikacji generalnej. Srebrne medale wywalczyli: Iza Kwartnik, Monika Bendkowska i Wojciech Goncerz, a brązowy medal wywalczył Kamil Merta. W zawodach uczestniczyli także: Monika Łęska, Marcin Barczyk, Robert Gajecki, Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda.

Puchar Europy w Ju-jitsu          

    Kolejnym sukcesem zakończył się udział uczniów klasy 2 ZK, a jednocześnie zawodników Klubu Sportów Walki ARASHI i uczniów ZSRCKU w Żarnowcu w Pucharze Europy ROBI RAJH OPEN w ju-jitsu rozgrywany w Słoweńskim Mariborze. Młodzież doskonaląca swoje umiejętności pod okiem trenerów- reprezentantów Polski w ju-jitsu Ryszarda Matuszczyka i Damiana Paszewskiego startowała tam pod flagą biało-czerwoną z orłem na piersi i po raz kolejny udowodniła, że mimo wielu przeciwności losu jeżeli tylko jest zapał, talent i dobra wola otoczenia to można wiele osiągnąć.
    Tym razem po bardzo pasjonującym i wyczerpującym turnieju, nasi reprezentanci przywieźli ze Słowenii cztery medale i kilka zaproszeń na turnieje podobnej rangi. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła para w systemie duo mix Izabela Kwartnik i Mariusz Gorgoń, drugie miejsca zdobyli Monika Łęska we fightingu +70 kg i Michał Mikoda z Mariuszem Gorgoniem w duo men. Na najniższym stopniu podium stanęły Monika Bendkowska i Izabela Kwartnik w duo women. Ponadto w zawodach uczestniczyli jeszcze Kamil Merta(czwarte miejsce) i Robert Gajecki we fightingu 77kg.
    Specjalne podziękowania składamy naszym sponsorom, bez których ten wyjazd nie doszedłby do skutku: PHU WUZET Wiesław Wiśniewski, Adam Zielony z Zawiercia, FHU KRAUT Zdzisław Kwieciński z Ogrodzieńca oraz Panu Prezesowi Banku Spółdzielczego w Wolbromiu Witoldowi Myszorowi.

Puchar Polski Młodzieży w Ju-jitsu            

    24- go kwietnia 2010 na hali Niwka w Sosnowcu odbyły się zawody Pucharu Polski Młodzieży w ju-jitsu ,,Sosnowiec 2010”. W turnieju wystartowała reprezentacja naszej szkoły w składzie: Iza Kwartnik, Monika Bendkowska, Monika Łęska, Mariusz Gorgoń, Robert Gajecki i Kamil Merta.
    Wspólnie z uczniami na zawodach obecni byli trener Ryszard Matuszczyk oraz opiekun sekcji Wojciech Bieniek. Tym razem po bardzo wyczerpujących walkach nasi zawodnicy wrócili z turnieju z jednym pucharem za zajęcie trzeciego miejsca w duo kobiet - Iza Kwartnik i Monika Bendkowska oraz z dwoma czwartymi miejscami: duo mix Iza Kwartnik, Mariusz Gorgoń i fighting Kamil Merta.
    Udany występ w kolejnych z rzędu zawodach zaowocował możliwością startu naszych zawodników w Pucharze Europy w dniach 8-9.05.2010 który odbędzie się w Mariborze na Słowenii.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej                

    Dnia 14 kwietnia 2010 roku w Zawierciu odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. II miejsce w eliminacjach powiatowych zajął uczeń naszej szkoły – Łukasz Łysek - kl. I TA (log).
GRATULUJEMY!

Eliminacje Okręgowe XXXIV edycji OWiUR                 

    W dniach 9 – 10. 04. 2010 odbyły się w Bałtowie (woj. świętokrzyskie) eliminacje okręgowe XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Wzięli w niej udział:

   1.    Paulina Paleczek kl. IV TA – agrobiznes
   2.    Kamil Micuła kl. IV TR – produkcja roślinna
   3.    Paweł Kaczmarczyk kl. IV TR – produkcja zwierzęca
   4.    Marcin Miejski kl. III TR/THK – mechanizacja rolnictwa

    Kamil Micuła został laureatem tej Olimpiady zajmując III miejsce w bloku "Produkcja roślinna" i zakwalifikował się do udziału w eliminacjach centralnych. Gratulujemy mu tego sukcesu i życzymy powodzenia w finale.

Mistrzostwa Polski seniorów w Ju-jitsu Wrocław 2010                 

    Dużym sukcesem zakończyła się wyprawa uczniów klasy 2 ZK ZSRCKU w Żarnowcu na XIX Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek w Ju Jitsu Sportowym -Wrocław 20 Luty 2010. W tym dniu kadra szkoły pod opieką trenerów – reprezentantów Polski: Ryszarda Matuszczyka i Damiana Paszewskiego udała się na swoje pierwsze zawody rangi mistrzowskiej i mimo wielu przeciwności losu podczas przygotowań oraz męczącej podróży udało się! Z zawodów, w których brało udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z całej Polski, pobijani ale szczęśliwi wracali z medalami oraz punktowanymi miejscami:
1 miejsce w kategorii duo-system kobiet zajęły Iza Kwartnik i Monika Bendkowska
3 miejsce w kategorii duo-mix zajęli Iza Kwartnik i Mariusz Gorgoń
4 miejsce w kategorii duo mix zajęli Monika Bendkowska i Michał Mikoda
4 miejsce w kategorii duo-system men zajęli Mariusz Gorgoń i Mikoda
    W zawodach uczestniczyli także Kamil Merta i Robert Gajecki, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony, a swoje walki przegrali tylko z późniejszymi medalistami MP.
    Bardzo dobrze zaprezentowali się też nasi trenerzy, którzy brali udział w zawodach: Martyna Bierońska wspólnie z Ryszardem Matuszczykiem zajęła 1 miejsce w kategorii duo-mix, a Ryszard Matuszczyk z Damianem Paszewskim zdobyli srebrny medal w kategorii duo-system men. Następne zawody już w marcu, a w kwietniu Mistrzostwa Polski Młodzieżowców.

XIII Ogólnopolski Finał Turnieju Motoryzacyjnego                 

    W dniach 3 - 5.06.2009 r. odbył się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu XIII finał Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego, pod patronatem: Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego i Ministerstwa Infrastruktury. Wzięło w nim udział 16 trzyosobowych drużyn z całego kraju, które do finału dostały się drogą eliminacji wojewódzkich. Turniej składał się z tych samych konkurencji co finał wojewódzki. Współorganizatorami turnieju było: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Starostwo Zawiercie, Polski Związek Motorowy Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu. 

XIII Wojewódzki Finał Turnieju Motoryzacyjnego                 

    W dniu 23.05.2009 r. odbył się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu po raz czwarty XIII finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziewięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa motoroweru, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu. Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody. Z W dniach 3-5 czerwca odbędzie się u nas finał ogólnopolski.
    Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Samochodowych w Pszczynie, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim. 

Konkurs Jazdy Sprawnościowej i Bezp. Osługi Ciągnika 2008            

   17 października 2008 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział sześć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Moszczanicy, przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Mirosław Wawer oraz pan Jacek Kijowski. II Edycja konkursu została zorganizowana przez pana Roberta Florka i składała się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu:
1. Znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa.
2. Wykonanie obsługi codziennej ciągnika.
3. Jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą.
4. Przeładunek i ustawianie beli słomy.
    I miejsce wywalczyła drużyna z Ornontowic w składzie: Paweł Niedolecki i Łukasz Dyrda, II - drużyna z Sichowa Dużego w składzie: Mariusz Malanowicz i Mateusz Kiępiński, III - drużyna z Żarnowca w składzie: Kamil Micuła (III TR) i Dominik Nowak (IV TR). Ponadto najlepsze wyniki w testach osiągnął Kamil Micuła, w jeździe sprawnościowej ciągnikiem Dominik Nowak, a w układaniu stogu z beli słomy Mateusz Łukasik z Chrobrzy.
    Nagrody zwycięzcom wręczyli sami fundatorzy: pani dyrektor Ewa Śrubarczyk - klawiatury komputerowe i zegary, pan Starosta Powiatu Zawierciańskiego Ryszard Mach - encyklopedie, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego pan Jan Grela - puchary, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy pan Arkadiusz Kusa - subwoofery oraz przedstawiciel KRUS-u w Katowicach pan Łukasz Duda - DVD. Wszystkim nagrodzonym w konkursie serdecznie gratulujemy. 

XII finał Turnieju Motoryzacyjnego                    

    W dniu 31.05.2008 r. odbył się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu XII finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziewięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa motoroweru, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski związek motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu.
    Dzięki staraniom organizatorów znaleziono wielu sponsorów, którzy przygotowali wiele atrakcyjnych nagród m.in.: 6 rowerów, namioty, plecaki, MP3, radioodtwarzacze, rakiety tenisowe i wiele innych. Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody. Za techniczną oprawę imprezy organizatorzy mieli wiele słów uznania dla dyrekcji i nauczycieli ZSRCKU w Żarnowcu, gdzie finał wojewódzki odbył się już po raz trzeci. Podjęto starania, by tutaj zorganizować finał ogólnopolski.
    Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Międzyświeciu, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim. Drużyna ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Grzegorz Siejka, Łukasz Wach, Mariusz Zagała wraz z opiekunem Robertem Florkiem wyjedzie 05.06.2008 r. na finał ogólnopolski do Białej Podlaskiej. 

Konkurs Jazdy Sprawnościowej i Bezp. Osługi Ciągnika                    

    Dnia 18 października 2007 roku w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbył się Konkurs Jazdy Sprawnościowej i Bezpiecznej Obsługi Ciągnika o Puchar Starosty Powiatu Zawierciańskiego i Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej W konkursie udział wzięły drużyny szkół: ZSR Międzyświeć, ZSP Ornontowice, ZSR Sichów Duży, ZSRAiO Nakło Śląskie, ZS Książ Wielki, ZSAiO Moszczanica oraz ZSRCKU Żarnowiec. Konkurs obejmował konkurencje: część teoretyczną - test oraz część praktyczną - agregowanie sprzętu i jazdę sprawnościową. Klasyfikacja końcowa: 1. ZSRCKU Żarnowiec 2. ZSR Międzyświeć 3. ZSR Sichów Duży 4. ZSP Ornontowice 5. ZS Książ Wielki 6. ZSRAiO Nakło Śląskie 7. ZSAiO Moszczanica.


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
ul. Krakowska 25, 42-439 Żarnowiec, tel.: 32 644 90 80, fax: (032)6473400, e-mail: zsr.zarnowiec@poczta.fm

Copyright by KRYSTIAN GRELA - wszelkie prawa zastrzeżone.

banner